Typickými obdobiami prechladnutia a rôznych chorôb sú síce jar a jeseň, ale aj v letných mesiacoch je náš organizmus vystavený mnohým nástrahám. Čas letných prázdnin a dovoleniek je spojený s výraznou zmenou denného režimu. Naše telo má ale rado poriadok a pravidelnosť, a preto naň takáto zmena nemusí zapôsobiť práve najlepšie. V organizme sa to prejaví najskôr zvýšeným vplyvom stresu na naše bunky (oxidačný stres), to potom môže viesť k zvýšenej únave, zhoršeniu nálady alebo dokonca úzkosti, depresiám a zažívacím ťažkostiam a to predsa v lete nechceme! Zmena denného režimu je však iba prvou položkou nášho zoznamu. Poďme sa pozrieť, kde všade by sme sa mali mať na pozore:
- Verejné kúpaliská
Zdravotný stav ani hygienické návyky cudzích ľudí nepoznáme, a preto by sme mali myslieť na riziko vzniku kožných ochorení. Pre nikoho určite nie je prekvapením, že na takýchto miestach sú časté nákazy vírusovými, bakteriálnymi aj plesňovými ochoreniami kože.
Odhliadnuc od ostatných návštevníkov, stretnúť sa môžeme s ďalšou hrozbou zvanou premnožené sinice. Tie vylučujú toxíny, ktoré môžu pôsobiť na kožu, oči, uši a pri prehltnutí aj na celý organizmus. Výsledkom sú závažné alergie, zápaly, tráviace ťažkosti alebo orgánové poškodenia (pečeň, nervová sústava). Okrem siníc sa ale vo vode môžu vyskytovať aj larvy motolíc a spôsobiť tzv. swimmer’s itch (cerkáriovú dermatitídu), prejavujúcu sa svrbením, pálením a opuchom kože.
Pokiaľ sa úspešne vyhnete vyššie spomínaným problémom, zradiť nás môže chladnejšia voda alebo opaľovanie v mokrých plavkách, ktoré môžu spôsobiť prechladnutie či zápal močových ciest.
- Spáleniny
Či sa vám to páči alebo nie, nič ako zdravé opálenie neexistuje. Pokiaľ teda v lete túžite po opálení do krásnej „zdravej” farby, tak nám verte, že najzdravšia je práve tá, ktorú máte prirodzene. Na mieste je správne používanie UV ochrany (SPF), ktoré by malo byť samozrejmosťou po celý rok. Mnohí ľudia sa ale proti škodlivému UV žiareniu nechránia ani v letných mesiacoch. Viete ale, že nedostatočná (alebo dokonca žiadna) UV ochrana nespôsobí len spáleniny? Boľavá koža s následným zlúpaním je tým najmenším problémom. UV žiarenie poškodzuje DNA kožných buniek, čo vedie k vzniku mutácií, ktoré sú základom pre vznik prekanceróz a závažných nádorových ochorení kože, ktoré môžu byť aj smrteľné (napríklad melanóm). Spáleniny sa navyše v priebehu celého života sčítajú a riziko vzniku rakoviny kože sa tak neustále zvyšuje. Už menej závažným problémom je potom starnutie kože.
- Fytofotodermatitídy
Pokiaľ ste tento zložitý názov neprečítali, nič sa nedeje, v skutočnosti totiž ide o jednoduchú záležitosť. Ide o kožnú reakciu, ktorá vznikne po pôsobení slnečného žiarenia na miesto, ktoré ste si (nevedomky) postriekali nejakou rastlinnou šťavou (napríklad v lete veľmi obľúbenou limetkou). Niektoré rastliny totiž obsahujú látky, ktoré robia kožu na UV žiarenie ešte citlivejšie.
- Tráviace ťažkosti
Tu vám určite napadne celá škála príčin i ťažkostí. Neblaho preslávenú cestovateľskú hnačka, alebo naopak zápchu z cudzieho prostredia, poznáme všetci. Naše telo dokáže potrápiť aj konzumácia exotickej stravy, celodenný pôst v dôsledku tepla, nadmerná konzumácia alkoholu alebo sladkých pochutín. Dobré je ale myslieť aj na to, že v letných mesiacoch sa potraviny rýchlejšie kazia, preto treba voliť vhodné a čerstvé desiaty, napríklad na celodenné výlety. Myslieť by ste mali aj na dostatočný pitný režim, vrátane vhodnej nádoby na pitie. Jedným problémom je uvoľňovanie škodlivých látok vplyvom slnečného žiarenia z plastových nádob, druhým problémom je rýchlejšie množenie baktérií kvôli teplu.
- Stres
Keď pominieme v úvode spomínaný oxidačný stres spôsobený zmenou režimu, je na rade stres psychický. Máte pred odchodom splnené všetky pracovné povinnosti? Máte skutočne zbalené všetky potrebné veci? Nezabudli ste skontrolovať platnosť cestovných dokladov? Má sa kto postarať o dom v čase vašej neprítomnosti? Nenastanú po ceste nejaké komplikácie? Alebo ste na ceste domov, veziete kopec špinavej bielizne a na druhý deň máte ísť späť do práce? Toto veľké stresové vypätie dokáže značne oslabiť imunitný systém, a tak sa môže jednoducho stať, že pred, počas alebo po dovolenke ochoriete.
Keď už viete, na čo si dávať pozor, určite by ste chceli vedieť aj to, ako si pomôcť? Základom je samozrejme prevencia, ďalšia podpora môže byť formou doplnkov stravy. Preto sme starostlivo vybrali produkty, ktorých kombinácia zaistí patričnú pomoc s letnými nástrahami. Nebudete sa tak musieť báť, že ochoriete, pretože podporia váš imunitný systém. Tiež vám pomôžu vyrovnať sa so stresom a dodajú energiu, aby ste si mohli leto naozaj užiť a návrat do práce či školy nebol utrpením. Zaistí vám optimálne trávenie a podporí aj hojenie kože. A o aké doplnky sa teda jedná? MORINGA RHODIOLA ASHWAGANDHA (MRA), CHLORELLA SPIRULINA ACEROLA (CSA) a PROBIOTICS PREBIOTICS ENZYMES (PPE). Táto kombinácia vám zaistí prísun:
- Adaptogénov (Ashwagandha, Rhodiola) – pomôžu telu vysporiadať sa so stresom, dodajú energiu
- Antioxidantov (CSA, MRA) – eliminujú škodlivé následky stresu (najmä ochranou bunkových membrán)
- Antimikrobiálnych látok (Chlorella, Spirulina) – proti baktériám, vírusom a kvasinkám
- Enzýmov (Enzymes) – pomôžu lepšie tráviť potravu, znižujú riziko vzniku tráviacich ťažkostí
- Probiotík (Probiotics) – chráni pred patogénnymi mikroorganizmami, tvoria niektoré vitamíny
- Prebiotik (Prebiotics) – vláknina slúžiaca ako potrava pre probiotiká, podporí správnu funkciu čriev
- Vitamínov a minerálov (CSA, MRA, PPE) – široké spektrum účinkov (antioxidanty, hojenie kože, zvýšenie energie, podpora imunity, …)
- Špecifických látok podporujúcich DNA
- Chlorofyl (CSA, MRA) – antimutagénny a antigénotoxický, odstraňuje ťažké kovy z tela
- Rastový faktor CGF (Chlorella) – posilňuje funkciu DNA