Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

Ako si vie s chrípkou poradiť detský organizmus?

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

V minulom článku sme si už napísali o chrípke a jej prejavoch. Reagujú ale na ňu deti inak ako dospelí? Poďme sa na to pozrieť.

Počas inkubačnej doby, ktorá trvá spravidla 1-3 dni, býva dieťa unavené, plačlivé a môže sa vyskytnúť aj zvracanie alebo hnačka. Nástup teploty je zvyčajne prudší, detský organizmus nemá vyzreté termoregulačné mechanizmy, a preto sa ťažšie vypotí. Napriek tomu by sa teplota do 38,5°C  nemala zrážať, pretože je to obdobie, kedy telo tvorí protilátky. Pozor však treba dať na prehriatie organizmu, odporúčajú sa letné sprchy a dostatočný pitný režim a prísunom vitamínov.

Je u detí iný aj priebeh ochorenia?

Priebeh zvyčajne býva prudší a častejšie sa vyskytuje sekundárna infekcia, najmä zápal stredného ucha, čo vyplýva najmä z anatomickej blízkosti prínosových dutín a Eustachovej trubice.  

U detí sa chrípka prenáša rýchlejšie

Dieťa je v kolektíve vystavené väčšiemu nebezpečenstvu vírusového ochorenia, pretože vírus môže na povrchu hračiek a iných spoločných predmetoch prežívať niekoľko dní. Deti sa taktiež navzájom často dotýkajú a prenášajú si veľmi ľahko infekt. Tiež k tomu prispieva fakt, že chrípka je kvapôčkové nákazlivé ochorenie, takže nádcha a kašeľ sú priamou cestou nákazy.

Ako bojovať s chrípkou u detí

Podobne ako u dospelých, aj u detí platí, že imunita zohráva hlavnú úlohu v prevencii ochorení, chrípku nevynímajúc. Je dosť neskoro, ak začneme uvažovať o jej podpore až v chrípkovej sezóne. Imunitný systém detí dozrieva a vyvíja sa spolu s ostatnými systémami organizmu a vyžaduje si podporu počas celého roka.

Preto je potrebné začať s výživovými doplnkami podporujúcimi imunitu detí čo najskôr. Je dobré voliť takú formu výživového doplnku, ktorá je chuťovo príjemná a nezaťažuje trávenie. Mimoriadne vhodná je tekutá forma, pretože v rámci pitného režimu sa dodá do tela potrebná dávka mikroživín a to aj pri nechutenstve, ktoré býva pri chrípke pomerne časté.

Prečítajte si tiež:

Aké sú najčastejšie prejavy stresu u detí?

Stres nepociťujú len dospelý, ale aj deti. Predovšetkým so začiatkom nového školského roka a nástupom mnohých školských, ale aj mimoškolských povinností.

01.10.2018 2588× prečítané

Jeseň prináša viac chorôb aj zo stresu

Veľmi horúce počasie striedajú sychravé dni a to je predzvesť toho, že jeseň je tu. A s tým aj nárast chorôb. Na čo treba organizmus s príchodom jesene pripraviť a prečo je práve toto ročné obdobie z hľadiska chorôb „rizikové“ si napíšeme v dnešnom článku.

20.09.2018 2982× prečítané

Čo deťom „naordinovať“ so začiatkom školského roka?

Či sa to nám dospelým, ale hlavne deťom, páči alebo nie, začiatok nového školského roka už klope na dvere. Pre mnohé rodiny návrat do školy predstavuje veľmi stresujúce obdobie. Ako deti na nový školský rok pripraviť?

20.08.2018 1415× prečítané