Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

Chrípková sezóna je v plnom prúde

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Chrípkovú sezónu máme v plnom prúde. Tá totiž trvá od októbra do konca apríla nasledujúceho roku (od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka).

Väčšie rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou, kratšie dni, nedostatok slnečných lúčov, to všetko spôsobuje že skôr prechladneme a  sme aj náchylnejší na podľahnutie nejakému infektu, napr. vírusu chrípky. 

Ako rozoznáme chrípku od prechladnutia

Je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií a mnoho ľudí si ju mýli so silným prechladnutím. Poďme sa preto na chrípku pozrieť bližšie.

Chrípka má náhly nástup príznakov, je sprevádzaná vysokou teplotou (nad 38°C), bolesťou kĺbov, svalov a hlavy. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška, po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Pôvodcom ochorenia je vírus chrípky (typy vírusov chrípky sú A, B, C), ktorý sa vyznačuje veľkou premenlivosťou. Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa možno nakaziť viackrát za sezónu, nakoľko medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov chrípky a imunita voči jednému vírusu nemusí chrániť pred druhým. 

Je chrípka signálom nedostatku vitamínov?

Na imunitu voči chrípke vplýva vek a zdravotný stav. Imunitu posilňuje najmä dostatok vitamínu C, a D a z minerálov je to zinok. Rozhodne ich príjem v jesennom období, najmä v období chrípkovej sezóny, treba zvýšiť.

Ako predísť chrípke – niekoľko rád

  • V prvom rade je potrebné posilniť imunitu širokospektrálnym antioxidačným prípravkom, ktorý má vďaka synergii medzi jednotlivými zložkami silnejší imunoprotektívny účinok. To znamená, že jeho užívanie zvýši rýchlosť a intenzitu imunitnej odpovede organizmu na vniknutý vírus či bakteriálnu infekciu. Takýto efekt majú nielen horeuvedené vitamíny a minerály, ale aj stopové prvky a niektoré aminokyseliny, napr. glutamín.
  • Dostatočný pitný režim je kľúčový nielen v rámci prevencie, ale aj počas chrípky. Zvýšené potenie pri horúčke treba nahrádzať dostatočným množstvom tekutín. Ideálne je, ak je súčasťou pitného režimu i tekutý výživový doplnok. 
  • Z ďalších „preventívnych opatrení“ je potrebné časté vetranie miestností, zvýšená hygiena – najmä umývanie rúk a dostatok spánku. 
  • Počas chrípkovej epidémie je vhodné obmedziť návštevu podujatí  kde je väčšie množstvo ľudí, je lepšie voliť prechádzky na čerstvom vzduchu. 

Prečítajte si tiež:

Aké sú najčastejšie prejavy stresu u detí?

Stres nepociťujú len dospelý, ale aj deti. Predovšetkým so začiatkom nového školského roka a nástupom mnohých školských, ale aj mimoškolských povinností.

01.10.2018 1272× prečítané

Výhody a nevýhody športovania v lete

Letné dlhé dni priam lákajú na športovanie vonku. A to či už ráno pred prácou, alebo aj večer po príchode domov. Je ale horúce počasie vôbec vhodné na šport? Nemali by sme v lete uprednostniť skôr klimatizovanú posilňovňu?

02.08.2018 1224× prečítané

Jeseň prináša viac chorôb aj zo stresu

Veľmi horúce počasie striedajú sychravé dni a to je predzvesť toho, že jeseň je tu. A s tým aj nárast chorôb. Na čo treba organizmus s príchodom jesene pripraviť a prečo je práve toto ročné obdobie z hľadiska chorôb „rizikové“ si napíšeme v dnešnom článku.

20.09.2018 1220× prečítané