Aký význam pre rekreačných i vrcholových športovcov majú vitamínové doplnky?

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Lekárske výskumy jednoznačne preukázali, že existuje súvislosť medzi vitamínmi a športovým výkonom. Medzi najdôležitejšie vitamíny, potrebné pre športovca, patria vitamín D, vitamíny skupiny B, vitamín C, E a betakarotén.

Jednotlivé vitamíny podrobnejšie

Vitamíny skupiny B sú dôležité v rámci vytvárania potrebnej energie tým, že pomáhajú pri premene bielkovín a sacharidov na energiu. Okrem toho sa zúčastňujú  na bunkovej obnove v procese regenerácie svalového tkaniva. Osobitne je potrebné vyzdvihnúť Kyselinu listovú a vitamín B12, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, syntézu proteínov a opravu a údržbu tkanív centrálneho nervového systému.

Vitamín D potrebujeme na to, aby náš organizmus vedel dostatočne absorbovať vápnik, ale aj na reguláciu jeho hladiny, ako aj hladiny fosforu kvôli podpore zdravých kostí. Vitamín D taktiež upravuje homeostázu nervového systému a kostrového svalstva. 

Vitamíny C, E a betakarotén hrajú dôležitú úlohu pri ochrane bunkovej membrány pred oxidačným poškodením. Okrem toho vitamín E pozitívne pôsobí pri znižovaní zápalu a bolesti svalov v priebehu zotavovania sa po náročnom cvičení. Vitamín C má dôležitú úlohu pri urýchlení regeneračných procesov v tele.

Okrem vitamínov by v kvalitnom výživovom doplnku pre športujúcich nemali chýbať ani minerály - najmä horčík, vápnik , železo a stopové prvky – predovšetkým zinok .Tieto zlepšujú tvorbu kolagénu, aktivujú lymfatický systém, urýchľujú delenie buniek a tým aj hojenie rán. 

Rekreační vs. aktívni športovci

Všetky horeuvedené mikronutrienty sú významné pri pravidelnom rekreačnom športovaní, ale nevyhnutné sú aj pre zdravie vrcholových športovcov. Je to z toho dôvodu, že pri cvičení sa organizmus zaťažuje  oveľa viac ako v stave pokoja a tým sa zvyšuje počet biochemických procesov, pri ktorých hrajú veľmi dôležitú úlohu práve vitamíny. A to konkrétne pri tvorbe energie potrebnej na športový výkon, ale aj pri:

  • syntéze hemoglobínu,
  • udržiavaní kostnej drene,
  • posile imunitného systému,
  • ochrane tela pred oxidačným poškodením,
  • zotavovaní svalového tkaniva po cvičení,
  • oprave a tvorbe svalového tkaniva.

Veľký význam majú aj aminokyseliny, najkvalitnejšie sú aminokyseliny  z kolagénu: L-taurín, L-karnitín a L- glutamín. Stimulujú biochemické procesy vo vnútri svalových buniek, udržujú vytrvalosť, silu a rýchlosť zmršťovania svalov.

Okrem uvedených benefitov výživové doplnky pomáhajú posilniť našu imunitu, vitalitu a v neposlednej miere lepšie zdolávať stresové situácie.

Prečítajte si tiež:

Výhody a nevýhody športovania v lete

Letné dlhé dni priam lákajú na športovanie vonku. A to či už ráno pred prácou, alebo aj večer po príchode domov. Je ale horúce počasie vôbec vhodné na šport? Nemali by sme v lete uprednostniť skôr klimatizovanú posilňovňu?

02.08.2018 319× prečítané

Aké doplnky výživy musíme užívať pri cvičení

Šport by mal byť pravidelnou súčasťou životného štýlu moderného človeka. Športovanie je však zdraviu prospešné len vtedy, ak je pre telo zabezpečená primeraná výživa, bohatá na antioxidanty, potrebné na udržanie dobrej kondície, zdravej pohybovej sústavy a silnej imunity...

24.04.2018 992× prečítané