Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

Ako bojovať s únavou?

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Jarná únava, jesenná únava, ranná únava, popoludňajšia únava – jednoducho každý z nás má niekedy pocit, že je unavený a proste potrebuje dobiť energiu. Málokedy sa ale zamyslíme nad tým, ako únava vôbec vzniká a ako s ňou vieme dlhodobo bojovať.

Čo je únava

Únava sa dostaví v dôsledku nahromadenia odpadových látok látkovej premeny (metabolizmu) v krvi alebo vo svaloch a je sprevádzaná zhoršeným vnímaním a zníženou pozornosťou, nedostatkom energie či neschopnosťou vykonávať rôzne aktivity. Pocitom únavy nám naše telo dáva signál, že niečo nie je v poriadku, že potrebuje odpočinok. V horšom prípade signalizuje nejaké ochorenie, ako napríklad anémiu, ochorenie štítnej žľazy, cukrovku, depresiu atď. 

Môžeme pritom rozlišovať únavu fyzickú a psychickú:

 • fyzická únava sa dostavuje rýchlejšie ako psychická a ľahšie sa odbúrava. Najčastejšie sa prejavuje únavou kostrového svalstva  (nahromadenie kyseliny mliečnej).
 • psychická - duševná - únava má pomalší nástup a horšie sa odbúrava. Prejavuje sa najčastejšie ako strata koncentrácie a zvýšenie podráždenosti.

Kto najviac trpí únavou

Únave podľahne  najskôr organizmus oslabený chorobou alebo dlhodobým stresom. V ich dôsledku sa v tele spotrebuje veľká dávka ochranných látok s antioxidačnou aktivitou, vzniká veľké množstvo škodlivých voľných radikálov, detoxikačné aktivity organizmu nestačia odstraňovať priebežne škodlivý metabolický odpad – a dostavuje sa únava. 

Najťažšia forma únavy je tzv. chronický únavový syndróm. Prejavuje sa extrémnou únavou, ktorú nemožno vysvetliť žiadnou inou zdravotnou príčinou. Takáto únava sa zhoršuje fyzickou alebo mentálnou aktivitou, a ani  po odpočinku neustupuje. Jej príčina nie je známa, existuje však viacero teórií – od vírusových infekcií, cez hormonálnu nerovnováhu až po psychický stres. Najpravdepodobnejšia teória je, že chronický únavový syndróm vyvoláva kombinácia viacerých faktorov.

Ako sa dá s únavou bojovať? 

Bojovať s únavou môžeme účinne len vtedy, ak odhalíme príčiny jej vzniku. Medzi hlavné príčiny únavy patria: 

 • nevhodná strava, 
 • nedostatok tekutín, 
 • nedostatok pohybu, 
 • nedostatok spánku, 
 • stres, 
 • nadmerná fyzická či psychická aktivita. 

Vtedy je potrebné zabojovať týmito krokmi:

 • úprava životosprávy,
 • aktívny oddych (prechádzky, primeraný šport, kultúrne zážitky, obľúbená literatúra a pod.),
 • dostatok spánku,
 • obmedzenie alkoholu a fajčenia,
 • zaradenie komplexného výživového doplnku.

Najúčinnejšie pôsobia proti únave vitamíny skupiny B v synergii s horčíkom, z rastlinných extraktov je to najmä ženšen,  zelený čaj či zrná zelenej kávy. Menej známe je, že na odstránenie únavy je účinný aj výťažok z listov Ginkga dvojlaločného (ginkgo biloba), priaznivým pôsobením na prekrvenie periférnych krvných ciev. Koenzým Q10, ktorý pôsobí v „továrni na výrobu energie“ v každej bunke nášho tela (v mitochondriách), je síce látka telu vlastná, avšak ak je jeho koncentrácia v organizme znížená, napriek prijatým kalóriám pociťujeme deficit energie. Jeho suplementácia je citeľnou pomocou pri odstránení únavy.

Všetky tieto zložky teraz nájdete v novinke od VIANUTRA – ENERGY BOOST.

Prečítajte si tiež:

Čo je to energia a ako ju vieme získať?

Prechod na zimný čas nám síce umožnil spať o hodinu dlhšie, ale automaticky to neznamená, že máme aj viac energie. Inak, zamysleli ste niekedy nad tým, čo to tá energia vlastne je a ako ju vieme získať?

09.11.2018 4364× prečítané

Čo všetko ešte potrebujeme pre dobitie (sa) energiou

Už v minulom článku sme si písali, že každá bunka v našom tele potrebuje na svoju činnosť energiu. Hlavnými zdrojmi pre jej tvorbu sú makroživiny – bielkoviny, sacharidy a tuky, avšak pri ich metabolizme a konečnej premene na energiu (v mitochondriách) sú nevyhnutné mikroživiny (vitamíny minerálne látky a stopové prvky).

19.11.2018 1536× prečítané