Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

V tehotenstve najmä vitamíny B, pozor na A, D, E a K

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Plánovanie rodičovstva, ale predovšetkým už samotné tehotenstvo predstavuje pre ženský organizmus zvýšené nároky na správnu výživu. Je preto dobré vedieť, ktoré vitamíny sú pre tehuľky prospešné a ktorým sa už skôr vyhnúť.

Prvý trimester

Síce stále zdôrazňujeme, že výživové doplnky nie sú náhradou plnohodnotnej stravy, obdobie tehotenstva je v tomto špecifické a určite sú pre celkovú kondíciu budúcej mamičky prínosom. Nie vždy sa jej totiž podarí prijať dostatok živín, ktoré sú pre zdravý vývin plodu kľúčové. Je za tým viacero dôvodov. Najmä v prvom trimestri mnohé tehuľky  trpia nevoľnosťou či nechutenstvom, alebo nemajú čas a financie na nákup kvalitných surovín. 

Ďalšie trimestre

Od 4. mesiaca sa zvyšujú nároky organizmu na prísun vitamínov skupiny B, napríklad kyseliny listovej. Tá napomáha procesu delenia a diferenciácie buniek, krvotvorbe, ako aj  rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Listový šalát je síce výborným zdrojom kyseliny listovej, skladovaním sa však jej obsah rapídne znižuje a tepelným spracovaním úplne stráca. Vitamín B6 je zase dôležitý pre tvorbu červených krviniek a hemoglobínu. Všetky vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre biochemické pochody v tele a ako uvádzame už vyššie, ich potreba stúpa od 4. mesiaca tehotenstva. Preto je optimálne, ak je výživový doplnok komplexný a obsahuje všetky uvedené vitamíny, ktoré pracujú vo vzájomnej synergii, ako aj v synergii s ostatnými vitamínmi a minerálmi.  

Ďalšie špecifiká

Treba myslieť aj na to, že predovšetkým v prvom trimestri býva budúcim mamičkám často nevoľno a teda je pre nich náročné dať si vitamíny v tabletkovej podobe, ktoré zaťažia žalúdok. Ideálne je preto mať ich v tekutej forme, ktorá je ľahko vstrebateľná. Tehuľka ho len zmieša s vodou a takýmto nápojom si doplní nielen vitamíny, ale aj svoj pitný režim.

Na ktoré vitamíny si dávať pozor

V prvom rade je potrebné, aby tehotné ženy vždy rešpektovali odporúčanú dávku vitamínov uvedenú na obaloch. Dlhodobé užívanie predovšetkým vitamínov A, D, E a K môže totiž ohroziť vývoj plodu.

Prečítajte si tiež:

Aké sú najčastejšie prejavy stresu u detí?

Stres nepociťujú len dospelý, ale aj deti. Predovšetkým so začiatkom nového školského roka a nástupom mnohých školských, ale aj mimoškolských povinností.

01.10.2018 2711× prečítané

Výhody a nevýhody športovania v lete

Letné dlhé dni priam lákajú na športovanie vonku. A to či už ráno pred prácou, alebo aj večer po príchode domov. Je ale horúce počasie vôbec vhodné na šport? Nemali by sme v lete uprednostniť skôr klimatizovanú posilňovňu?

02.08.2018 2328× prečítané