Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

Ktoré vitamíny nám pomáhajú bojovať so stresom?

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Už sme sa tomu venovali vo viacerých článkoch, že september prináša nové pracovné povinnosti, začína školský kolotoč a tak môžeme povedať, že ide aj o značne stresové obdobie.

Ktoré vitamíny doplniť, aby sme si so stresom vedeli poradiť?

  • Najdôležitejšie z vitamínov sú vitamíny B skupiny, najmä B6, avšak najúčinnejšie je ak je zastúpená celá skupina B vitamínov. Všetky B-vitamíny spolu úzko spolupracujú na udržiavaní zdravej nervovej sústavy, srdca, krvi, očí, kože, funkcií hormónov a neurotransmiterov, ale aj zdravom metabolizme a tvorbe energie. Sú rozpustné vo vode, takže sa nehromadia v tele, nie sú toxické ani vo vysokom množstve a potrebujeme ich dopĺňať pravidelne. Nedostatkové sú okrem už spomínaného vitamínu B6 ešte B12 a B9.
  • V strese sa zvyšuje tvorba voľných radikálov, takže aj spotreba antioxidantov je vyššia, to znamená, že by sme mali zvýšiť aj príjem vitamínov A,C,E, selénu a zinku.
  • Horčík vyživuje nervovú sústavu a funguje ako prevencia úzkosti, nervozity a podráždenosti. Zároveň chráni srdce a cievy, čo je dôležité najmä vtedy, keď nás prepadne strach alebo panika. Spolu s vitamínom B6 tvorí skvelú dvojicu, ktorá u žien vo fertilnom veku zmierňuje aj príznaky predmenštruačného syndrómu, napätie v prsníkoch, bolesť a priberanie.
  • Vápnik potrebujeme nielen pre pevné kosti a zdravé zuby. Tento minerál podporuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a je nápomocný aj pri prenose nervových impulzov, sťahovaní a uvoľňovaní svalov a krvných ciev. Lepšiemu vstrebávaniu vápnika pomáha vitamín D.
  • Menej známe je to, že bojovať so stresom pomáha aj chróm. Je to stopový prvok nevyhnutný pre metabolizmus cukrov a tukov, ale má aj významnú úlohu pri zvyšovaní hladiny serotonínu a melatonínu v mozgu, čím pozitívne ovplyvňuje náladu a emócie.

Budúci týždeň si napíšeme o tom, ako sa stres prejavuje u detí a ako je možné s ním bojovať.

Prečítajte si tiež:

Aké sú najčastejšie prejavy stresu u detí?

Stres nepociťujú len dospelý, ale aj deti. Predovšetkým so začiatkom nového školského roka a nástupom mnohých školských, ale aj mimoškolských povinností.

01.10.2018 2712× prečítané

Výhody a nevýhody športovania v lete

Letné dlhé dni priam lákajú na športovanie vonku. A to či už ráno pred prácou, alebo aj večer po príchode domov. Je ale horúce počasie vôbec vhodné na šport? Nemali by sme v lete uprednostniť skôr klimatizovanú posilňovňu?

02.08.2018 2329× prečítané