Slovenčina - EUR Čeština - CZK
  Nákupný košík:  0,00 €
zákazník: neprihlásený

Muži vs. ženy – rozdiely najmä v hormonálnej sústave

Autor: MUDr. Melita Hromadová, CSc.

Minulý mesiac sme sa pozreli na to, aké vitamínové doplnky vybrať deťom, na čo sa pri nich zamerať. Môže byť ale rozdiel aj vo vitamínových doplnkoch pre ženský a mužský organizmus? Na túto otázku som sa snažila nájsť odpoveď v dnešnom článku.

Doplnky výživy pre ženy a mužov  sa v zásade nemusia výrazne odlišovať – veď ženský, ako aj mužský, organizmus potrebuje pravidelne dopĺňať všetky mikronutrienty (vitamíny, minerálne látky, stopové prvky).  Pre obe pohlavia by mal výživový doplnok spĺňať tieto kritériá: byť kvalitný, mať prírodný pôvod a širokospektrálne zloženie. 

Rozdiely najmä v hormonálnej sústave

Treba si však uvedomiť jednu zásadnú vec, na ktorú často zabúdame. Výživové doplnky nenahrádzajú pestrú vyváženú stravu – sú len dodatkom potrebným na skvalitnenie dennej výživy. Vo všeobecnosti muži konzumujú viac potravy, potrebujú viac „stavebného materiálu“, pretože majú viac kostnej aj svalovej hmoty. Prijímajú teda viac základných živín, a tým aj mikroživín, potravou. Dnes je však dokázané, že  naša strava je síce kaloricky bohatá, avšak chudobná na mikronutrienty, ktoré organizmus potrebuje na správne využitie bielkovín, tukov a sacharidov. Sú to antioxidanty, nevyhnutné na ochranu organizmu pred útokom voľných radikálov, ktoré sú príčinou „civilizačných“ ochorení. Je preto dobré, ak výživové doplnky dopĺňajú tieto látky a súčasne zohľadňujú aj špecifické potreby  mužov a žien, ktoré sú dané rozdielmi v činnosti hormonálnej sústavy. Napríklad muži potrebujú viac zinku na spermatogenézu, zatiaľ čo ženský organizmus si vyžaduje viac kyseliny listovej, ktorá pomáha pri dozrievaní červených krviniek a najmä pred počatím a počas tehotenstva predstavuje prevenciu defektov nervového systému plodu.

Ženy vs. muži a stres

Niektorí odborníci potvrdzujú, že ženy reagujú na stres inak ako muži. Prečo? Odpoveď nájdeme  v evolúcii. Podnety vyvolávajúce stres znamenali v minulosti reálne ohrozenia života. Či už v boji, alebo pri love (dnes sú stresory samozrejme úplne iné). U mužov sa tak počas evolúcie vyvinula reakcia „útok alebo útek“, ktorá znamenala „prežiť“ a zároveň slúžila ako výberový mechanizmus, kedy prežili iba tí najsilnejší jedinci. Stresová reakcia u žien slúžila najmä na to, aby dokázali chrániť svoje potomstvo. Fyzické a najmä emocionálne účinky stresu sú u žien silnejšie. Doktor Paul J. Rosch, klinický profesor medicíny a psychiatrie z New York Medical College, hovorí, že ženy na tieto situácie nereagujú klasickým uteč-útoč, ale viac vyjednávajú. Inými slovami – o problémoch radšej hovoria, ako ich ignorujú. To má však za následok, že s ich riešením sa oveľa viac trápia. A tým trpí aj ich telo. Dlhodobý stres vedie k nespavosti, imunitným poruchám, priberaniu, úzkostiam, depresiám, problémom so srdcom. U žien sú častejšie ako následky stresu gastrointestinálne poruchy (bolesti brucha, hnačky či zápcha, problémy so žlčníkom...), kým u mužov sú to častejšie poruchy kardiovaskulárneho systému.

Prečítajte si tiež:

Aké sú najčastejšie prejavy stresu u detí?

Stres nepociťujú len dospelý, ale aj deti. Predovšetkým so začiatkom nového školského roka a nástupom mnohých školských, ale aj mimoškolských povinností.

01.10.2018 2588× prečítané

Výhody a nevýhody športovania v lete

Letné dlhé dni priam lákajú na športovanie vonku. A to či už ráno pred prácou, alebo aj večer po príchode domov. Je ale horúce počasie vôbec vhodné na šport? Nemali by sme v lete uprednostniť skôr klimatizovanú posilňovňu?

02.08.2018 2263× prečítané